گیوه نخی يكي از كفش هايي است كه بسيار پر زحمت و بادوام است و در انواع مختلفي نيز در بازار اماده است . نخی در مدل های مردانه ، زنانه و بچه گانه با سایزهای مختلف و مدل هاي مختلف  از جنس چرم طبیعی ، مصنوعی، نخی و غیره به صورت دست دوز تولید می شود. گیوه بختیاری یکی از نمونه های وافر در كشور مان است که در استان هايي همچون چهار محال و بختیاری و كرمانشاه زنجان و شمال كشور و … توسط زنان و مردان روستایی از قدیم الایام در طرح های سنتی دوخته می شود.خرید گیوه را می توانید از طریق سایت های اینترنتی یا نمایندگی های فروش به راحتی در هر مدل و سایزی که می خواهید قابل خریداری هستند. و از سايت هاي اينترنتي هم به صورت اينترنتي قابل فروش مي باشد . 

پخش گیوه نخی دست دوز

گیوه نخی ساده

گیوه نخی سادهگیوه زنانه نخي  ساده جزو قديمي ترين پاپوش ها يي مي باشد در كشور ما سابقه كهن دارد كه مي توان اين  گیوه مردانه را پاي بسياري از مردان روستايي كشورمان مشاهده كنيد اين گيوه ها بسيار سبك و خنك است و سبب مي شود كه در طول روز روستاييان باتوجه به اين كه حجم بالاي كاري كه دارند ولي پايشان خسته نشود و به راحتي كارهاي روزانه خود را انجام بدهند همين امر باعث شده است مردمان شهري نيز به اين گيوه ها علاقه مند شوندو همان طور كه خودتان هم ديده ايد در سطح شهر خيلي از افراد از اين گيوه ها استفاده مي كنند . البته باب پسند جوانان نيست ولي اگر طراحان كشور طراحي هاي خاصي از اين گيوه ها را اماده بكنند سبب كمك به كسب و كار روستاييان عزيز كشور مان مي شود .

تقسیم بندی گیوه بر اساس نوع بافت

تقسیم بندی گیوه بر اساس نوع بافت گيوه از نظر بافت به ٥ دسته تقسيم مي شود البته اين تعداد در شهر هاي مختلف متفاوت است ولي اگر بخواهيم بافت در كرمانشاه را بيان كنيم عبارت اند از گيوه تخت لاستيكي ، گيوه تخت اجيده ، گيوه تخت چرمي ، گيوه رويه ابريشمي و گيوه زيره پارچه اي كه هر كدام از اين ها مورد پسندان خودشان را دارند . كه دربين اين گيوه هاي اشاره شده گيوه چرمي بسيار گران و شيك و با كلاس است .

مواد تشکیل دهنده گیوه

مواد تشکیل دهنده گیوه از مواد تشكيل دهنده گيوه مي توان به

  1. پوست گاو : از پوست گاوه براي كف گيوه استفاده مي شود .
  2. پيه : براي جلوگيري از اصطحكاك استفاده مي شود .
  3. نري گو : از نري گو در سر و انتهاي گيوه استفاده مي كنند تا استحكام گيوه در. مان استفاده خفظ شود .
  4. نخ : از نخ تابيده شده براي روي گيوه استفاده مي شود .

امروزه بسياري از زنان شهر هاي مختلف مشغول به اين كار هستند و تعداد زيادي از اين كفش ها را اماده و به بازار عرضه مي كنند .

يك مدل گيوه كه طرفداران زيادي دارد گيوه با قلاب بافي است در اين نوع گيوه رويه ان با قلاب بافي تزيين مي شود و بسيار پر طرفدار است و همچنين از قيمت بالايي  بر خوردار است

شهرت گیوه در بازار ایران

شهرت گیوه در بازار ایرانگیوه ملکی نجف آباد در ايران شهرت بسيار بالايي دارند و يكي از صنايع دستي ما معرفي شده است.

تفاوت گالش و گيوه در چيست ؟ گالش نوعي گيوه است كه از با نخ هاي رنگي استفاده مي شود و از صنايع دستي شمال كشور مي باشد كه بسيار پر علاقه مي باشد . 

متاسفانه در جامعه الان به دليل اين كه خيلي از افراد دنبال مد روز هستند به دنبال اين گيوه ها نيستند و از دست رنج خودمان بهره نمي برند كه اين اصلا خوب نيست با توجه به اين كه اين كفش ها بسيار از نظر دوام بالايي دارند و مي توان مدت زيادي را استفاده كرد. 

 

persian giveh shoes for sale در بعضي از سايت ها اين گيوه ها به فروش مي رسد و براي كشور هاي ديگر هم صادر مي شوند . چه قدر خوب مي شد كه جوانان ما از اين كفش ها خريداري مي كردند و از صنايع دستي حمايت مي كردند . 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید